Program Edukacji Kulturalnej 2017/2018 - Projekt Międzyprzedmiotowy "Jestem Eko"

PROGRAM EDUKACJI KULTURALNEJ

PROJEKT MIĘDZYPRZEDMIOTOWY  -  „JESTEM EKO”

SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI

im. J. CH. ANDERSENA W WARSZAWIE NR 318

Sztuka recyclingu, czyli drugie życie przedmiotów

1. Termin realizacji: Piknik integracyjny – 19.05.2018

2. Idee i założenia:

•  Wzmacnianie świadomości ekologicznej i umiejętności wykorzystywania surowców wtórnych.
  •  Uświadomienie potrzeby ochrony środowiska - wskazanie zagrożonych gatunków zwierząt.
  •  Promocja  sztuki i uczestnictwa w kulturze.
  •  Działania twórcze jako aktywna i prorodzinna forma spędzania wolnego czasu.
  •  Umiejętne dzielenie się wiedzą, doświadczeniami i osiągnięciami.
  •  Integracja szkolnej i lokalnej społeczności (uczniowie, rodzice, goście, mieszkańcy Ursynowa, absolwenci lub kandydaci do szkoły).
  •  Promocja szkoły w środowisku.

3. Cele projektu:

•  Realizacja projektu o charakterze edukacyjnym, animacyjnym i twórczym.
  •  Wykorzystanie wiedzy międzyprzedmiotowej w praktyce, zdobywanie i prezentacja nowych umiejętności w konkretnej przestrzeni społecznej.
  •  Kształtowanie postawy proekologicznej wśród uczniów.
  •  Rozwój zainteresowań artystycznych, aktywizacja postaw twórczych, wrażliwości estetycznej i kreatywności.
  •  Przygotowanie do świadomego, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym szkoły                    i środowiska lokalnego.
  •  Ukierunkowanie na samodzielność uczniów oraz na  działanie zespołowe.
  •  Odpowiedź na warunki współczesności, kształtowane przez konkurencję - rywalizację i  pomijanie indywidualnych wartości jednostki.
  •  Uczenie się poprzez rozwiązywanie problemów.

4. Opis działań - Temat  przewodni:  „Zwierzęta zagrożone wyginięciem” - rzeźba.

•  Projekt obejmuje różnorodne działania animacyjne oraz artystyczne, promujące zagadnienia proekologiczne, naukę i sztukę.
  •  Zadaniem uczniów  wszystkich klas jest wykonanie rzeźby z masy papierowej lub innych dostępnych materiałów recyklingowych (wielkość 30 - 50 cm).
  •  Klasy na poszczególnych poziomach wybierają gatunek  zwierząt zagrożonych spośród wymienionych grup: skorupiaki, pajęczaki, owady, ryby, ptaki, ssaki, płazy, gady.

klasy 0 – ryby

klasy 1 – ssaki

klasy 2 – owady

klasy 3 – gady

klasy 4 – płazy

klasy 5 – pajęczaki

klasy 6 – skorupiaki

klasy 7 – ptaki

•  Uczniowie przynoszą swoje prace (rzeźby) do szkoły w dniach: 14.05 – 18.05.2018.
  •  Prace powinny być: wykonane z materiałów podlegających recyklingowi, różnorodne oraz estetycznie wykonane.
  •  Każda praca musi być opisana wg załączonego schematu – załącznik nr 1. Zachęcamy do napisania fiszki w 3 językach: j.polski, j.angielski, j.hiszpański.
  •  Wszystkie prace będą zaprezentowane przed piknikiem w przestrzeni szkolnej.
  •  Podczas pikniku odbędzie się aukcja dzieł sztuki dziecięcej oraz w wyniku konkursu, zostanie wybrana Nagroda Publiczności poprzez głosowanie uczestniczącej w pikniku społęczności.
  •  Do 15 marca trwają konsultacje a  do 15 maja warsztaty w sali nr 11.

5. Efekty działań, uczeń:

•  Postępuje w sposób przyjazny dla środowiska przyrodniczego, docenia jego wartość.
  •  Proponuje konkretne działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
  •  Zdobywa i wykorzystuje wiedzę na temat gatunków zagrożonych w praktycznym działaniu poprzez wykonanie rzeźby; potrafi nazwać i opisać wybrane zwierzątko w kilku językach.
  •  Aktywnie uczestniczy w życiu szkoły, promując zagadnienia proekologiczne, naukę i sztukę.

6. Podsumowanie projektu:

•  Wystawa prac uczniów: rzeźby zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz obrazy - kolaże, które uczniowie wykonają podczas pikniku.
  •  Aukcja prac uczniów.
  •  Konkurs – Nagroda Publiczności.
  •  Happening – barwny korowód, maskarada zrealizowana z wykorzystaniem przedmiotów i materiałów przeznaczonych do recyklingu.

7. Źródła wsparcia, informacji przy prowadzeniu projektu:

•  Wsparcie merytoryczne – nauczyciele wszystkich przedmiotów, biblioteka szkolna.
  •  Wsparcie organizacyjne – wychowawca klasy, Dyrekcja szkoły, Samorząd szkolny, Rada Rodziców
  •  Dokumentacja z realizacji zadań w czasie  projektu – nauczyciele.

8.  Promocja wydarzenia:

•  Plakaty.
  •  Informacje w formie elektronicznej.

PIKNIK - ZADANIA

STOISKO

NAUCZYCIELE ODPOWIEDZIALNI

ZA REALIZACJĘ ZADAŃ

1. Bookcrossing: Nie wyrzucaj książki, podaj dalej.

Maria Gaj,   Alicja Stelmach

2. Ekoplastyka – recykling obrazu. Tworzenie kolaży z gazet, ulotek, ilustracji, reprodukcji i innych materiałów drukowanych a także innych materiałów recyklingowych.

Hanna Wadzyńska - Nowosad wychowawcy świetlicy

3. Warsztaty opakowywania, oklejania

Martyna Prokopczyk

Agata Wojciechowska

4. Warsztaty tworzenia kostiumów i rekwizytów z gazet dla najmłodszych gości,  np. inspirowane bohaterami książek.

Wychowawcy klas 0-3

5. Maski – stoisko, warsztat

6. Latawce, samoloty z makulatury –  warsztat.

Piotr Biernacki, Agata Wojciechowska

7. Origami wielkoformatowe z makulatury – stoisko lub warsztat.

Barbara Cichecka, Ilona Pastucha

8. Etiuda w stylu eko: Rzecz o recyklingu inspirowana utworem „Dziady” A. Mickiewicza

Marta Kucińska, Edyta Chabros-Frankiewicz

Nauczyciele - świetlica