Szkoła Varsavianistyczna

NIEZWYKŁE SPOTKANIA W SZKOLNEJ KAWIARENCE

 

W ramach realizowanego w naszej szkole  projektu "TOLERANCJA A MY" oraz cyklicznych spotkań w kawiarence pod hasłem: "Każdy ma coś do powiedzenia - podziel się z nami swoją pasją, historią, opowieścią...." w piątkowy wieczór (07.12.2016) odbyło się spotkanie z Panem Tadeuszem Władysławem Świątkiem - warszawianinem w jedenastym pokoleniu, dziennikarzem, historykiem, varsavianistą, kolekcjonerem, wreszcie autorem około 20 książek takich jak "Śladami mieszkańców Warszawy",  "Konstancin - wędrówki śladami ludzi i zabytków", “Mokotów przez wieki”, “Królowa Wisła”, "Rody warszawskie".  Pan Tadeusz należy do Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Genealogicznego. Za swoją pracę publicysta odebrał liczne nagrody m.in. Złotą Honorową Odznakę Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Medal Ministerstwa Kultury – Zasłużony Działacz Kultury, The World Medal of Freedom.

Podczas spotkania wysłuchaliśmy z wdziękiem opowiedzianej historii z pytaniem w tle – „Obyczaj miejski czy narodowy”. Podziwialiśmy prezentację, której celem było przeanalizowanie na przykładzie kilku państw europejskich co nadal z historii tych państw jest aktualne dla współczesnych mieszkańców metropolii. Czy nadal ważna jest etykieta dworska? Jaką rolę pełnią współcześni monarchowie, czy tylko reprezentacyjną? 

Na szczęście współcześni monarchowie, wykorzystując swój majestat, podejmują ogromny trud w ramach działalności charytatywnej, wspierając różnorodne akcje udzielania pomocy potrzebującym, zachowania pokoju na świecie czy wspierania akcji proekologicznych.

W drugiej części spotkania podziwialiśmy naszą obyczajowość, tradycje i święta we współczesnej Polsce. Uroczyście obchodzimy święta narodowe - Święto Wojska Polskiego, rocznicę Powstania Warszawskiego oraz Święto Niepodległości a także liczne święta religijne. Do tradycji już należą spotkania mieszkańców Warszawy na placu Piłsudskiego, na Powązkach  czy na placu Zamkowym.

Każdego roku - pierwszego sierpnia -  zatrzymujemy się, by minutą ciszy uczcić pamięć Poległych w Powstaniu Warszawskim.

Pojawia się też wiele nowych elementów – coroczne biegi z różnych okazji, kiermasze, spotkania, uroczystości. Podziwiamy marsze różnych narodowości, słuchamy muzyki świata, spotykamy się, by porozmawiać…

Zastanawialiśmy się również nad tym czy Warszawa jest tolerancyjna? Odpowiedź jest jednoznaczna – oczywiście tak! Jest tu wiele świątyń i domów modlitwy dla wyznawców różnych religii: cerkwie, kościoły, synagogi, meczety. Wszyscy mogą   swobodnie wyznawać swoją religie  i zasługują na nasz szacunek.

A skoro o świętach mowa to na zakończenie -  miejskie obyczaje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Warszawa już od kilku tygodni mieni się światełkami, widać wzmożony ruch na ulicach i w sklepach. W kościołach ludzie przeżywają rekolekcje, a dzieci wiadomo … czekają na Mikołaja.

 Większość materiałów pokazanych podczas prezentacji – pocztówki i zdjęcia pochodziła z rodzinnego archiwum Pana Tadeusza, a tylko nieliczne zostały zakupione. Sentymentalna opowieść o obyczajach i tradycjach wielkich monarchii, a także o nieprzerwanie  istniejących obyczajach  i tradycjach w Polsce budziła wzruszenie… Cieszy nas fakt, że tak wiele ludzi na świecie zajmuje się niesieniem pomocy tym,  którzy jej najbardziej potrzebują. My też o Nich pamiętajmy w te nadchodzące święta.

   

   

   

      

Serdecznie dziękujemy za niezwykle ciekawe spotkanie w naszej szkolnej kawiarence
Uczniowie, Rodzice  i Nauczyciele.

 

 

Dziękujemy Uczniom i Rodzicom za pomoc  w zorganizowaniu poczęstunku.

Wszystkim życzymy dobrych i pięknych Świąt Bożego Narodzenia,

spędzonych z najbliższymi a w Nowym Roku spełnienia marzeń.

 

Opracowała: Bożenna Szakacz-Markiewicz – koordynatorka programu Szkoła Varsavianistyczna

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 w Warszawie im. J.CH.Andersena
    ul. L. Teligi 3
    02-777 Warszawa
  • (22) 259-41-98

    Godziny pracy sekretariatu:
    poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00

Galeria zdjęć

Mapa