Szkoła Varsavianistyczna

OBECNOŚĆ GALERII DZIAŁAŃ SMB „IMIELIN” W SZKOŁACH

 

(Cykl warsztatów twórczych dla dzieci i młodzieży, prowadzonych przez artystów plastyków - pracowników naukowych ASP UW, CSW oraz artystów fotografików i aktorów filmowych)

 

OD RYBEK W AKWARIUM DO TRÓJKĄTA I KWADRATU

 

Abstrakcja, w związku z ogłoszeniem roku 2017 Rokiem Awangardy, była tematem warsztatów twórczych, przeprowadzonych 26 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 318. Nasze spotkanie z artystką  Moniką Kopczewską, było możliwe dzięki misji
i wizji kreatywnej szkoły Pana Jacka Ojdy (Fredo) z Galerii Działań, w której dzieci spotykają się ze SZTUKĄ poprzez aktywne i twórcze uczestnictwo w działaniach artystycznych. Podczas takich zajęć, uczniowie mogą osobiście zadawać twórcom pytania, rozmawiać o sztuce, przeżywać i tworzyć pod ich kierunkiem niezwykłe dzieła. Sztuka jest jedynym obszarem, w którym w swojej artystycznej wypowiedzi nasi mali artyści mogą realizować swoje marzenia, wyrażać sądy na temat rzeczywistości i dowolnie ją kreować. 

Zafascynowana awangardą młoda artystka[1], opowiedziała dzieciom o swojej drodze do abstrakcji, mówiąc: „Zainteresowana poszukiwaniem pewnej prawdy, ostateczności czy granicy, redukowałam formę coraz bardziej i bardziej, pozbawiając ją początkowych znaczeń, minimalizowałam środki wyrazu.”[2]

Z pasją i  porywającą młodzieńczą energią oraz wiarą we własne słuszne wybory, dokonała trudnej, ale niezwykle ciekawej analizy nie tylko swoich prac. Odwołując się do Pieta Mondriana - twórcy neoplastycyzmu, kierunku postulującego w malarstwie abstrakcję geometryczną, rozpoczęła swój pasjonujący wykład o przemianach również na własnej drodze artystycznej. To właśnie ta forma sztuki, której główną cechą jest całkowite oderwanie się sztuki od natury i brak odwzorowywania tworzonych przez nią kształtów, jest artystce najbliższa. 

Artystka, na przykładzie uprzednio narysowanego na tablicy kulistego naczynia - akwarium z rybkami,  wymazując  kolejno kształt ryb czy roślin, zamieniając je stopniowo na figury geometryczne, niezwykle przystępnie, dokonała analizy całego procesu przemiany obrazu - od realnego przedstawienia rzeczywistości do abstrakcyjnego, czyli niepodobnego do żadnego tworu natury,  w którym forma zależy tylko od jego twórcy.

W drugiej części warsztatów uczniowie otrzymali karteczki, by z wykorzystaniem barw czystych oraz figur geometrycznych przedstawić takie obszary jak: NUDA, MIŁOŚĆ, DZIECIŃSTWO, RADOŚĆ, LENISTWO, PRZYJAŹŃ, SMAK, STRACH, SAMOTNOŚĆ, SPOKÓJ.

Prace, które powstały podczas zajęć, zaskoczyły efektem samych twórców. Pani Monika z pasją omówiła każde dzieło, podkreślając jego indywidualność i kreatywność. Prace zostały wyeksponowane na szkolnej wystawie, budząc we wszystkich podziw i uznanie dla młodej awangardy SP 318.
Zobaczcie sami….zapraszamy.

Warsztaty twórcze w szkołach ursynowskich, realizowane są dzięki wsparciu Wydziału Kultury m.st. Warszawy dla dzielnicy Ursynów.  Dziękujemy i czekamy na kolejne…

       

       

       

       

   

Bożenna Szakacz - Markiewicz – koordynatorka Szkoły Varsavianistycznej

 

 

[1] Monika Kopczewska - Dyplom (2016)  z Wyróżnieniem Rektorskim  w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Baja, Pracę dyplomową możemy obejrzeć w Galerii Działań na wystawie zatytułowanej FORMY ZNALEZIONE.    

[2] W Galerii Działań 30-11-2016 20:46 | Autor: Jerzy R. Bojarski

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 w Warszawie im. J.CH.Andersena
    ul. L. Teligi 3
    02-777 Warszawa
  • (22) 259-41-98

    Godziny pracy sekretariatu:
    poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00

Galeria zdjęć

Mapa