Harmonogram pracy specjalistów Pedagog Szkolny psycholog szkolny nauczyciel terapii pedagogicznej logopeda terapeuta SI GRUPA DLA RODZICÓW „POZYTYWNE WYCHOWANIE” Grupa rozwojowo - profilaktyczna dla młodzieży z klas 6 i 7 Specjalistyczna Poradnia "OPTA" Wybrane miejsca, w których można uzyskać pomoc na terenie m. st. Warszawy Wychowanie dziecka to jedno z najodpowiedniejszych zadań na świecie Oferty dla rodziców i uczniów

Dzieciństwo jest kluczowym etapem w życiu człowieka, ponieważ przygotowuje do dalszego życia. Poznane we wczesnych latach życia wzorce i wartości, będą determinowały późniejsze decyzje, dlatego dorośli powinni przywiązywać ogromną uwagę do tego, czego uczą dzieci i jaki przykład im dają.

19 zasad Marii Montessori. Ta włoska lekarka totalnie zmieniała podejście do wychowywania dzieci, a jej metody działają od ponad 100 lat

1. Dzieci najwięcej uczą się poprzez obserwację otoczenia.

2. Częste krytykowanie dziecka sprawi, że będzie w przyszłości oceniać innych.

3. Częste chwalenie pociechy zaowocuje tym, że nauczy się doceniać innych ludzi i ich pracę.

4. Wrogość i niechęć wobec dziecka będą skutkować jego kłótliwością.

5. Jeśli chcemy by dziecko było uczciwe, sami musimy być wobec niego uczciwi.

6. Jeśli maluch będzie wyśmiewany, to straci pewność siebie i stanie się nieśmiały.

7. Zagwarantowanie dziecku bezpieczeństwa nauczy go zaufania do ludzi.

8. Częste obmawianie dziecka czy oczernianie go, przyczyni się odczuwania irracjonalnego poczucia winy.

9. Omawianie propozycji dziecka i korzystanie z jego pomysłów sprawi, że będzie miał zaufanie do samego siebie.

10. Zachowanie spokoju i opanowania przez dorosłego, nauczy dziecko cierpliwości.

11. Wspieranie dziecka wypracuje w nim wiarę we własne możliwości.

12. Jeśli dziecko wychowuje się w przyjaznej i serdecznej atmosferze, doceni wartość miłości i będzie szukać w niej swojego szczęścia.

13. Dorośli nie powinni mówić źle o dziecku za jego plecami, bo jeśli informacja dotrze do pociechy, straci poczucie własnej wartości.

14. Należy skupić się na rozwoju dziecka i na kształtowaniu jego dobrych cech, by negatywne kwestie zeszły na dalszy plan.

15. Dziecko zawsze należy wysłuchać, inaczej nie doceni wartości i siły szczerej rozmowy.

16. Dzieciom należy się szacunek, nawet gdy popełniają błędy, gdyż wychowanie nie może pozbawiać je godności.

17. Dorośli powinni stanowić wsparcie dla dzieci i pomagać im, ale powinni też umieć w odpowiednim momencie usunąć się w cień.

18. Aby dziecko czuło się dobrze, musi rozumieć świat wokół siebie, dlatego należy dużo uwagi poświecić na tłuczenie mu rzeczywistości.

19. Dorosły powinien być przykładem i ofiarowywać dziecku to, co w nim najlepsze, by miało wzór do naśladowania.