Zajęcia pozalekcyjne w roku szkolnym 2022/2023 Fundacja Pro-Musica w naszej szkole Współpraca z GALERIĄ DZIAŁAŃ- warsztaty Rejestr zabytków na Ursynowie

Współpraca z GALERIĄ DZIAŁAŃ- warsztaty

NIEZWYKŁE ZAJĘCIA POZALEKCYJNE  - WSPÓŁPRACA SP 318

Z GALERIĄ DZIAŁAŃ NA URSYNOWIE

WARSZTATY Z CYKLU „OBECNOŚĆ GALERII DZIAŁAŃ W SZKOŁACH”

Od czterech lat nasza szkoła współpracuje z Galerią Działań na Ursynowie, której twórcą jest Pan Jacek (Fredo) Ojda.

Galeria prezentuje twórczość  artystów młodego pokolenia, organizuje warsztaty artystyczne w warszawskich szkołach oraz seminaria pod hasłem „Wychowanie przez sztukę”.  Nasi goście - znani artyści - wspólnie z nauczycielką plastyki Bożenną Szakacz-Markiewicz prowadzą ciekawe i kreatywne zajęcia:

1. Kwiecień 2008r.  Artyści z Centrum Sztuki Współczesnej.
  2. Temat zajęć: „Mona Lisa w dwóch kolorach”  - grafika komputerowa.

Podczas tego interaktywnego spotkania uczniowie poznali tajemnicę tworzenia obrazu, wykonując wielkoformatowy portret       Mona Lisy. Każdy uczeń otrzymał fragment dzieła mistrza Leonarda, który odpowiednio komputerowo opracowywał.           Następnie połączyliśmy wszystkie fragmenty, tworząc niezwykłe wirtualne dzieło.

1. 8.04.2009 r. Agnieszka Tomaszczuk – Rosołowska: Etnograf, antropolog kultury,Zbigniew Tomaszczuk: dr fotografii, wykładowca, krytyk.
  2. Temat zajęć: Tradycje wielkanocne – „Pisanki, kraszanki, wydrapywanki i inne ozdoby ze wszystkich regionów Polski”. Tradycje i obrzędy  - to temat bardzo lubiany przez dzieci, z radością tworzyły świąteczne ozdoby  nowymi technikami.

1. 23.02. 2010 r. Janusz Byszewski : Kurator Laboratorium Edukacji Twórczej-  Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

2. Temat zajęć: “Słowo i obraz”. Wymyślone przez uczniów słowa, które parę minut wcześniej nic nie znaczyły, zamieniały się w kolorowe i ruchome książeczki. Przełamujący stereotypy myślenia, projekt - pobudził dziecięcą wyobraźnię a  spotkanie z Panem Januszem – pozwoliło inaczej spojrzeć na sztukę, w której widz stawał się twórcą. Radość, przechodząca w nieustanne zdumienie - co tak naprawdę dzieci stworzyły, bawiąc się jedynie słowami, kolorami i kształtami, towarzyszyły wszystkim przez całe zajęcia.

23 września 2010r. uczniowie uczęszczający na zajęcia pozalekcyjne Koła Plastycznego uczestniczyli w spotkaniu artystycznym z Kierownikiem Galerii Działań, który opowiedział im o wystawie prac plastycznych wykonanych przez dzieci szkół podstawowych Warszawy.

1. 10.05.2011r. dr Sylwester Piędziejewski: Adiunkt I stopnia – Pracownia Technologii i Technik Malarstwa Ściennego.

Artysta wykonał prace konserwatorskie w Bazylice Katedralnej pw. św. Zygmunta w Płocku oraz w kościele parafialnym             pw. św. Rocha w Brochowie.

Wojciech Węgrzyński - Nowosądeczanin, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Malarstwa: malarstwo, tkanina artystyczna i malarstwo ścienne. Stypendysta, podróżnik, wolontariusz, twórca malarstwa, książek artystycznych, fotografii  i poezji, członek grupy "Arte-fakt" (arte-fakt.art.pl)

• Prof. Gian Carlo Venuto - Accademia di Belle Arti di Brera, Milano

• Prof. Vincenzo Cecarelli - Accademia di Belle Arti di Brera, Milano

• Temat zajęć: Kolaż. Podczas zajęć koła plastycznego uczniowie otrzymali gazety (co ciekawe wszystkie z lat 60 - tych), z których mieli wykonać dowolną kompozycję. Przeglądanie gazet, które mają ponad 50 lat - było wyjątkowo ciekawe, czasem bardzo śmieszne. Wielokrotnie w zdumienie wprawiała nas ich tematyka, czcionka, kolorystyka, faktura papieru, na którym były drukowane. Jednak dla wszystkich dzieci - wyjątkowym wydarzeniem - była możliwość osobistego kontaktu z twórcami oraz konsultacji pomysłów. Na zakończenie, spotkała nas jeszcze jedna niespodzianka.  Do grupy prowadzących zajęcia dołączyło   dwóch profesorów, którzy przybyli do nas z Akademii Sztuk Pięknych we Włoszech.