Szkoła Varsavianistyczna

Gra miejska "Niepodległa" - relacja

 

„Święto Niepodległości to piękna lekcja patriotyzmu. To szczególny dzień, w którym my Polacy powinniśmy być razem. Iść dumnie i radośnie z przypiętą kokardą narodową, bo mamy piękną historię i piękne marzenia.”    Prezydent  m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz - Waltz

Mamy piękną historię, marzenia i dumnie przypięte kotyliony, dlatego 11 listopada 2016 roku grupa naszych wspaniałych uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 318 wyruszyła na Krakowskie Przedmieście, by uczestniczyć w tej niezwykłej lekcji historii - w grze miejskiej NIEPODLEGŁA.

Dostaliśmy mapę oraz instrukcje. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, z uśmiechem na twarzy, postanowiliśmy rozwiązać 7 zadań ukrytych w kopertach – obszary sienkiewiczowskie oraz dotrzeć do 5 punktów niepodległościowych,  w których mogliśmy otrzymać  kolejne pieczątki po podaniu prawidłowych odpowiedzi.  Punkty były od siebie oddalone, a na zabawę przeznaczono tylko 2 godziny.

Obszary Sienkiewiczowskie – zadania:

  1. Dotarcie do wybranego obszaru.
  2. Wybór symbolu zamieszczonego na kopercie i dopasowanie do konkretnego obszaru.
  3. Otwarcie właściwej koperty, wykonanie zadania, wpisanie wyniku do formularza na karcie gry.

 

Obszary:

  • Świętojańska 8 – Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela – Sienkiewicz spędzał w niej sporo czasu. Zadanie: Spójrz na kamienicę przed katedrą św. Jana. Popatrz na nią jak na planszę do gry i odnajdź postać damy i młodzieńca. Poruszając się pionkiem w myślach należało odgadnąć, na którym z pól się spotkają.
  • Piwna –  Zadanie: Ile rodzajów gołębi można znaleźć obok Karmnika?
  • Krakowskie PrzedmieścieZadanie: Poszukać wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej, porównać ze zdjęciem oraz znaleźć różnice.
  • Niecała – Zadanie: Poszukać budynku, w którym mieściła się redakcja „Gazety Polskiej”, z którą Sienkiewicz współpracował od 1873 r. Publikował w niej felietony, podpisując się pseudonimem „Litwos”. Należy odpowiedzieć na pytania:  Ile niewiast spaceruje przed wejściem do budynku nr 9? Wybierz kontury budynków znajdujących się w pobliżu.
  • Uniwersytet Warszawski – Zadanie: Znajdź tablicę poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi na UW. Do działania matematycznego zawartego w drugim wersie dodaj liczbę łysych postaci umieszczonych na tyłach gmachu dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej. Jaki jest wynik? 1796, 1795, 1797, 1798
  • Mazowiecka (uzupełnimy – brak koperty)
  • Nowy Świat/Świętokrzyska – Salon Krywulta, w którym w 1900 r., z okazji  25-lecia pracy twórczej, otwarto wystawę poświęconą Sienkiewiczowi. Można było na niej oglądać portrety pisarza, ale także cykle obrazów ukazujące sceny z Trylogii, „Krzyżaków” i „Quo Vadis”. Zadanie: dopasować elementy architektoniczne do miejsc, w których się znajdują.

 

Aleksander Wiktor Krywult – polski kolekcjoner, mecenas sztuki, właściciel i kierownik salonów sztuki w Warszawie i Krakowie

 

Punkty niepodległościowe: to miejsca, w których zadaniem naszym było stawić czoło niespodziewanym sytuacjom na ulicach Warszawy, podobnym do tych, które wydarzyły się w listopadzie 1918 roku. Punkty oznaczone były białymi czerwonymi dużymi balonami. Za dobrze wykonane zadanie oceniani byliśmy przez przełożonych.

  1. Nowa rzeczywistość - Ogród Saski – Wodozbiór
  2. Na odsiecz Lwowa - Krakowskie Przedmieście – Galeria Kordegarda
  3. Niepodległa - Mariensztat
  4. Precz z zaborcą - ulica Kapucyńska
  5. Rozbrajanie Niemców - Stare Miasto – ulica Celna

 

Wszyscy chętni mogli głosować na swoją ulubioną powieść Sienkiewicza, wyniki niebawem zostaną opublikowane  na stronie internetowej Muzeum Historii Polski, które przygotowało tę wspaniałą grę nie tylko dla dzieci.

Z powodu ogromnego zimna, nie udało nam się zaliczyć wszystkich obszarów. To nic, przecież chodziło o dobrą zabawę i uczczenie tego pięknego święta wolności. Myślę, że zaliczymy je honorowo  wkrótce, jak tylko zaświeci słoneczko…

 

Dziękuję wszystkim za wspólnie spędzony czas.

Koordynatorka programu Szkoła Varsavianistyczna

 Bożenna Szakacz-Markiewicz

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 w Warszawie im. J.CH.Andersena
    ul. L. Teligi 3
    02-777 Warszawa
  • (22) 259-41-98

    Godziny pracy sekretariatu:
    poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00

Galeria zdjęć

Mapa