Szkoła Varsavianistyczna

Spacer "Akcja pod Arsenałem"

W niedzielę 26.03.2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ciekawym spacerze z elementami gry miejskiej, zorganizowanym przez WawaGrę oraz Stowarzyszenie Historyczno-Edukacyjne im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich. Spotkanie odbyło się w 74. rocznicę zbrojnej akcji Grup Szturmowych Szarych Szeregów o kryptonimie „Meksyk II”, którą przeprowadzono 26 marca 1943 r. w Warszawie  w pobliżu Arsenału u zbiegu ulic: Bielańskiej, Długiej i Nalewek.  Podczas działań uwolniono harcmistrza Jana Bytnara „Rudego” oraz 20 innych więźniów przewożonych po przesłuchaniach z siedziby Gestapo w alei J. Ch. Szucha 25  do więzienia Pawiak przy ul. Dzielnej 24/26. Operacją dowodził Stanisław Broniewski „Orsza”.

Trasa spaceru: Zachęta – Plac Piłsudskiego – Pałac Blanka – Budynek Banku Polskiego – Arsenał Królewski.

Spacer prowadzony był przez ucharakteryzowanego przewodnika w asyście rekonstruktorów. Uczestnicy dzięki licznym rekwizytom przenieśli się w czasie do okupowanej Warszawy, poznali szczegóły przygotowania akcji oraz odbicia z rąk hitlerowców Jana Bytnara „Rudego”. W czasie spaceru uczniowie zostali zaskoczeni przez patrol niemieckich żandarmów, ale na szczęście kontrola dokumentów zakończyła się szybko i wszyscy uczestnicy gry dotarli szczęśliwie do Królewskiego Arsenału.

Uczniowie dowiedzieli się jaką długość miała flaga zerwana przez "Rudego" z gmachu Zachęty i co oznaczały symbole malowane przez harcerzy z Szarych Szeregów na murach Warszawy. W trakcie wędrówki uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z oryginalnymi przedmiotami związanymi z historią Szarych Szeregów, zobaczyli m.in. oryginalny pistolet maszynowy Sten,  a także rewolwer Lebel. Każdy mógł także sprawdzić się w pisaniu do maszynie z 1934 roku. Jednak najważniejszym elementem wydarzenia był fakt, że uczniowie wędrowali śladami historii, która uczy, czym jest odpowiedzialność i honor.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom spaceru i już dziś zapraszamy na  kolejny, poświęcony "Kadetowi Kościuszce i Szkole Rycerskiej". Szczegóły niebawem! :)

Bożenna Szakacz-Markiewicz

Źródła: WawaGra oraz Wikipedia