Szkoła Varsavianistyczna

„SPACERKIEM WOKÓŁ PAŁACYKU SZUSTRA”

DRODZY RODZICE, UCZNIOWIE, NAUCZYCIELE

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

 NA SPOTKANIE Z PANEM TADEUSZEM ŚWIĄTKIEM – VARSAVIANISTĄ „SPACERKIEM WOKÓŁ PAŁACYKU SZUSTRA”

 Spotykamy się w sobotę 08-04-2017 przed szkołą o godz. 9.00; powrót do szkoły  ok. 13.00.

 

O czym będziemy rozmawiać podczas wycieczki: (ogólny zarys wycieczki)

1. Spotkanie z pisarzem przy pomniku Matejki.

2. Informacja o Mokotowie: już na początku XX w. dzielił się na 3 części: Mokotów Kolonia (Miasteczko) - praktycznie do Dolnej; Mokotów Fabryczny - od ul. Rakowieckiej do Grodzkiej czyli późniejszej Madalińskiego; Mokotów Wieś - w dół od posiadłości Szustrów i na górze za Madalińskiego. Mokotów rozciągał się na przestrzeni  od rogatek - dawniej Ronda Mokotowskiego (później Ronda   Keksholmskiego - po wybudowaniu koszar w latach 1880-1904 - czyli pl. Unii), z jednej strony do ul. Dolnej, a z drugiej do ul. Odyńca (wytyczone zostały później). Dolna była drogą narolną.

4. Odkrywczynią Mokotowa stała się Elżbieta (zw. Izabelą) z Czartoryskich Lubomirska, żona Stanisława, marszałka wielkiego koronnego, która wykupiła tę wieś od różnych właścicieli, scaliła i wzniosła w niej przy pomocy arch. Efraima Schroegera willę (1778). Swoją posiadłość nazwała Mon coteau (Moje wzgórze). Park wokół willi założył Szymon Bogumił Zug, który we współpracy z twórcą Królewskich Łazienek połączył cieki wodne obu parków-ogrodów. Dzięki czemu król Stanisław August Poniatowski przypływał w odwiedziny do marszałkowej łodzią - wysiadał w Dolnym Parku zw. Promenadą i piął się w górę w towarzystwie członków dworu w kierunku stającej na brzegu Skarpy Mokotowskiej, rezydencji marszałkowej Lubomirskiej.       

5. Pałacyk przechodził z rąk do rąk, był też przebudowywany, od córki marszałkowej kupiła go Anna Dunin - Wąsowiczowa, która sprzedała go  wraz  z wyposażeniem w 845r.,  wraz z parkiem i folwarkiem - litografowi z W-wy - Franciszkowi Szustrowi. odtąd pałac zwykło się nazywać pałacem (a nawet Pałacykiem Szustra,  a otaczający go park - Ogrodem Szustra.

6. Do posiadłości Szustrów prowadzi zachowana do chwili obecnej brama z murem zachowanym jeszcze mimo zniszczeń do pierwszych lat powojennych.

7. Oglądanie z zewnątrz pałacyku i wysuniętego domku burgrabiego (nazywanego też domkiem murgrabiego) - zarządcy. Obchodzimy go dookoła. Opowieść o parku -ogrodzie, następnie podchodzimy do kaplicy Szustrów i kierujemy się na dół w kierunku stawu Prymcia, dalej  idziemy dołem do SP nr 96. To Kolonia Grottgera.   

Co należy wziąć? Bilety (jedziemy metrem i tramwajem), kanapkę, wodę, aparat, dobry humor

 

Kordynatorka programu Szkoła Varsavianistyczna: Bożenna Szakacz-Markiewicz

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 w Warszawie im. J.CH.Andersena
    ul. L. Teligi 3
    02-777 Warszawa
  • (22) 259-41-98

    Godziny pracy sekretariatu:
    poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00

Galeria zdjęć

Mapa