Wewnątrzszkolne nauczanie podczas nauki zdalnej

WEWNĄTRZSZKOLNE  OCENIANIE – w czasie zdalnego nauczania w Szkole Podstawowej  z  Oddziałami Integracyjnymi nr 318

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 ze zmianami). Statut Szkoły.

Inne uregulowania dotyczące zasad oceniania pozostają bez zmian zgodnie
z obowiązującymi zapisami Statutu Szkoły.

 

§1

Ocenianie bieżące.

 

 

  1. Ustala się minimalną liczbę ocen bieżących w okresie  dla poszczególnych zajęć edukacyjnych realizowanych w wymiarze:

Jedna godzina tygodniowo -                  2 oceny

Dwie godziny tygodniowo -                  2 oceny

Trzy godziny tygodniowo  -                   3 oceny

Cztery i więcej godzin tygodniowo -     3 oceny

 

  1. W zależności od specyfiki zajęć edukacyjnych kontrola osiągnięć uczniów może odbywać się w formie: 
  1. ustnej (połączenie bezpośrednie online z nauczycielem), 
  2. pisemnej (np.: sprawdziany, kartkówki),
  3. praktycznej (karty pracy, prace samodzielne uczniów)

W ciągu jednego tygodnia uczeń nie może pisać więcej niż trzech pisemnych prac kontrolnych, przy czym nie więcej niż jedną dziennie.

  1. Uczeń ma obowiązek przystąpić do zaliczenia sprawdzianu/kartkówki w wyznaczonym przez nauczyciela terminie.
  2. Uczeń ma obowiązek wykonania kart pracy, ćwiczeń, zadań w wyznaczonym przez nauczyciela terminie.
  3. Uczeń ma prawo do poprawy oceny z pracy online w trybie uzgodnionym z nauczycielem przedmiotu. Każda ocena uzyskana w trybie poprawy jest dopisywana do oceny poprawianej.  Uczeń ma prawo do poprawy pracy kontrolnej w przypadku, gdy otrzymał z niej ocenę niższą od oceny dobrej. Ocena dobra i bardzo dobra nie podlegają poprawie.
  4. Warunki poprawy oceny:
  1. Uczeń ma prawo do poprawy oceny ze sprawdzianu, karty pracy/testu w ciągu tygodnia od dnia sprawdzenia prac.
  2. Jeżeli uczeń nie pisał karty pracy/testu z przyczyn losowych powinien ją napisać w ciągu tygodnia od dnia, kiedy może już uczestniczyć w zajęciach online. 
  3. Przy poprawianiu i pisaniu karty pracy/testu w drugim terminie kryteria ocen nie zmieniają się, a ocena wpisywana jest do dziennika obok pierwszej oceny.
  4. Poprawianie ocen za inne prace zlecone przez nauczyciela odbywa się w terminie uzgodnionym  z nauczycielem danego przedmiotu.  
  5. Brak przesyłania przez ucznia zadań/ćwiczeń/kart pracy zostaje odnotowany w dzienniku elektronicznym jako „bz” i ma wpływ na ocenę zachowania – stosunek do obowiązków szkolnych. Kolejny termin nadesłania pracy zostaje ustalony przez nauczyciela. Jeżeli uczeń i tym razem nie prześle pracy w  terminie, otrzymuje ocenę niedostateczną. Praca przesłana po terminie może być oceniona o jeden stopień niżej.
  6. Nauczyciel/wychowawca może kontaktować się telefonicznie z rodzicami/prawnymi opiekunami, jeżeli jest zaniepokojony postępami ucznia w nauce lub zupełnym brakiem jego aktywności na lekcjach online. 
  7. Ocena, jaką otrzymał uczeń w toku nauki zdalnej, na prośbę ucznia lub rodzica/prawnego opiekuna powinna być uzupełniona komentarzem słownym, motywującym ucznia do lepszej pracy.
  1. Przyjmuje się następujące kategorie wystawianych uczniowi ocen: 
  1. odpowiedź ustna,
  2. aktywność na lekcji online – za aktywne uczestnictwo uczniów w zajęciach
    (z przedmiotu i zachowania),
  3. aktywność poza lekcjami online (uczniów, którzy ze względów technicznych nie mają możliwości uczestnictwa w lekcjach online)
  4. prace dodatkowe - wykonanie plakatów, lapbooków, modeli, ilustrowanych notatek,
  5. karty pracy lub zadania domowe
  6. sprawdzian/test – test przeprowadzony online wraz z odesłaniem ewentualnych rozwiązań w formie zdjęcia/pliku,
  7. kartkówka – krótka forma pisemna sprawdzenia wiadomości z ostatnich lekcji w formie quizu lub tradycyjnie, napisana w formie online wraz z odesłaniem ewentualnych rozwiązań w formie zdjęcia/pliku
  8. praca praktyczna/badawcza – np. przeprowadzenie i opisanie doświadczeń.
  1. Ocena z ustnych form sprawdzania umiejętności lub wiadomości ucznia podlega wpisaniu do dziennika elektronicznego bezpośrednio po jej ustaleniu.
  2. Nauczyciel ustnie informuje ucznia podczas lekcji online o ocenie i ją uzasadnia.
  3. Sprawdzone i ocenione prace kontrolne i inne formy pisemnego sprawdzania wiadomości i umiejętności uczniów przedstawiane są do wglądu uczniom poprzez odesłanie ich w formie elektronicznej do ucznia lub rodzica z załączonym zwięzłym komentarzem słownym. Ocena wpisywana jest do dziennika elektronicznego.  

 

§2

Klasyfikacja roczna

 

  1. Na co najmniej 10 dni przed klasyfikacyjnym zebraniem Rady Pedagogicznej uczniowie klas I-VIII i ich rodzice/ prawni opiekunowie są informowani przez nauczycieli poszczególnych zajęć edukacyjnych za pośrednictwem dziennika elektronicznego o przewidywanych rocznych ocenach klasyfikacyjnych z poszczególnych zajęć edukacyjnych. Roczna ocena z danego przedmiotu uwzględnia w szczególności ocenę śródroczną.
  2. Uczeń może ubiegać się o podwyższenie przewidywanej oceny rocznej z danych zajęć edukacyjnych o jeden stopień tylko w przypadku, gdy co najmniej połowa uzyskanych przez niego ocen bieżących  jest równa ocenie, o którą się ubiega lub jest od niej wyższa.
  3. Warunki ubiegania się ucznia o ocenę wyższą niż przewidywana:
  1. frekwencja na zajęciach online z danego przedmiotu nie jest niższa niż 80% (z wyjątkiem długotrwałej choroby);  
  2. przystąpienie do wszystkich przewidzianych przez nauczyciela form kontaktu zdalnego nauczania;
  3. uzyskanie z wszystkich pisemnych form sprawdzania wiedzy ocen pozytywnych;
  4. skorzystanie ze wszystkich oferowanych przez nauczyciela form poprawy,
    w tym zdalnych konsultacji indywidualnych;
  5. odesłanie do nauczyciela wszystkich zadanych prac/ćwiczeń/zadań.



 

§3

Tryb uzyskiwania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych

 

  1. Rodzic/opiekun prawny ucznia ubiegającego się o podwyższenie oceny, składa podanie przez dziennik elektroniczny do wychowawcy klasy w ciągu 2 dni roboczych od ostatecznego terminu poinformowania ucznia o przewidywanych ocenach klasyfikacyjnych.
  2. Wychowawca klasy i nauczyciel przedmiotu sprawdzają spełnienie wymogów zawartych w §2 pkt.2 i 3 W przypadku spełnienia przez ucznia wszystkich warunków, nauczyciele wyrażają zgodę na przystąpienie ucznia do poprawy oceny. 
  3. W przypadku niespełnienia któregokolwiek z warunków wymienionych w § 2 pkt. 2 i 3 prośba rodzica/prawnego opiekuna zostaje odrzucona, a wychowawca lub nauczyciel przedmiotu odnotowuje na podaniu przyczynę jej odrzucenia.  
  4. Uczeń spełniający wszystkie warunki najpóźniej na 3 dni przed klasyfikacyjnym zebraniem Rady Pedagogicznej przystępuje do przygotowanego przez nauczyciela przedmiotu dodatkowego sprawdzianu w formie pisemnej lub ustnej, w zależności od specyfiki zajęć edukacyjnych.
  5. Poprawa oceny klasyfikacyjnej może nastąpić jedynie w przypadku, gdy sprawdzian został zaliczony na ocenę, o którą ubiega się uczeń lub ocenę wyższą.  
  6. Ostateczna ocena klasyfikacyjna nie może być niższa od oceny proponowanej, niezależnie od wyników sprawdzianu, do którego przystąpił uczeń w ramach poprawy. 
  7. Szczegółowe zasady klasyfikowania uczniów oraz składania egzaminów klasyfikacyjnych, poprawkowych, sprawdzianu określają odrębne przepisy. 

 

 

§4

Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego oraz sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia z zajęć edukacyjnych w przypadku zgłaszanych zastrzeżeń

 

  1. Egzamin klasyfikacyjny
  1. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się na pisemny wniosek rodzica/opiekuna prawnego  przesłany do dyrektora szkoły przez dziennik elektroniczny w terminie 7 dni roboczych przed rocznym  zebraniem klasyfikacyjnym rady pedagogicznej.
  2. Dyrektor przez dziennik elektroniczny uzgadnia datę i godzinę egzaminu klasyfikacyjnego. Tymi samymi kanałami potwierdza fakt przyjęcia terminu przez rodziców/opiekunów prawnych.
  3. Nauczyciel opracowuje i przesyła zagadnienia na egzamin z zakresu obowiązującej podstawy programowej danych zajęć edukacyjnych. Treści dostarcza przez dziennik elektroniczny rodzicom/opiekunom prawnym/uczniowi.
  4. Egzamin klasyfikacyjny ma formę pisemną i ustną przy użyciu narzędzi elektronicznych wskazanych przez nauczyciela i używanych dotychczas przez ucznia (MS Office 365).
  5. W przypadku uczniów nieposiadających wymaganego sprzętu lub dostępu do sieci, w sytuacjach wyjątkowych egzamin może odbyć się na terenie szkoły po wcześniejszym ustaleniu wszystkich środków bezpieczeństwa i z zachowaniem zasad BHP.
  6. W sytuacji braku możliwości uczestnictwa w egzaminie ze względu na stan zdrowia rodzic/opiekun prawny informuje o tym dyrektora szkoły, przesyłając oświadczenie lub skan zaświadczenia lekarskiego przez dziennik elektroniczny.
  7. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
  8. Z egzaminu klasyfikacyjnego przewodniczący komisji sporządza protokół, drukuje i dołącza do arkusza ocen ucznia. Jeśli to możliwe drukuje się pracę ucznia, która także zostaje dołączona do protokołu.

 

  1. Egzamin poprawkowy 
  1. Dyrektor przez dziennik elektroniczny uzgadnia datę i godzinę egzaminu poprawkowego. Tymi samymi kanałami potwierdza fakt przyjęcia terminu przez rodziców/opiekunów prawnych ucznia.
  2. Nauczyciel opracowuje i przesyła zagadnienia na egzamin z zakresu obowiązującej podstawy programowej danego przedmiotu. Treści dostarcza przez dziennik elektroniczny rodzicom/opiekunom prawnym/uczniowi.
  3. Egzamin poprawkowy ma formę pisemną (o ile to możliwe)  i ustną przy użyciu narzędzi elektronicznych wskazanych przez nauczyciela i używanych dotychczas przez ucznia (MS Office 365).
  4. W przypadku uczniów nieposiadających wymaganego sprzętu lub dostępu do sieci, w sytuacjach wyjątkowych egzamin może odbyć się na terenie szkoły, po wcześniejszym ustaleniu środków bezpieczeństwa i z zachowaniem zasad BHP.
  5. W sytuacji braku możliwości uczestnictwa w egzaminie ze względu na stan zdrowia rodzic/opiekun prawny informuje o tym dyrektora szkoły, przesyłając oświadczenie lub skan zaświadczenia lekarskiego przez dziennik elektroniczny.
  6. Z egzaminu poprawkowego przewodniczący komisji sporządza protokół, drukuje go i dołącza do arkusza ocen ucznia. Jeśli to możliwe drukuje się pracę ucznia, która także zostaje dołączona do protokołu.

 

  1. Sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia z  zajęć edukacyjnych w przypadku  zgłaszania zastrzeżeń do trybu ustalenia oceny
  1. W przypadku zastrzeżeń rodziców/opiekunów prawnych, co do zgodności
    z prawem i trybem ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, rodzic/ opiekun prawny ma prawo je zgłosić do dyrektora szkoły w formie elektronicznej lub papierowej w terminie od dnia ustalenia tej oceny, ale nie później niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
  2. Dyrektor weryfikuje, czy ocena została wystawiona zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku stwierdzenia uchybień, dyrektor powołuje komisję  do przeprowadzenia  drogą elektroniczną sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, by ustalić właściwą roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych.
  3. Egzamin sprawdzający ma formę pisemną (o ile to możliwe)  i ustną przy użyciu narzędzi elektronicznych wskazanych przez dyrektora.
  4. Sprawdzian przeprowadza się nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 1. Termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami.
  5. W przypadku uczniów nie posiadających wymaganego sprzętu lub dostępu do sieci, w sytuacjach wyjątkowych egzamin przeprowadzony może odbyć się na terenie szkoły po wcześniejszym ustaleniu wszystkich środków bezpieczeństwa
    i z zachowaniem zasad BHP.
  6. W sytuacji braku możliwości uczestnictwa w egzaminie ze względu na stan zdrowia rodzic/opiekun prawny informuje o tym dyrektora szkoły, przesyłając oświadczenie lub skan zaświadczenia lekarskiego przez dziennik elektroniczny.
  7. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu,
    o którym mowa w ust. 2 w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego
    w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
  8. Z egzaminu sprawdzającego przewodniczący komisji sporządza protokół, drukuje i dołącza do arkusza ocen ucznia. Jeśli to możliwe drukuje się pracę ucznia, która także zostaje dołączona do protokołu.

 

§5

Zasady i sposób ustalania ocen klasyfikacyjnych zachowania uczniów

 

  1. Ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala wychowawca klasy po obowiązkowej konsultacji online z nauczycielami uczącymi w danej klasie, specjalistami.
  2. Roczna klasyfikacyjna ocena zachowania uwzględnia w szczególności :
  1. stosunek do obowiązków szkolnych – wywiązywanie się ze wszystkich zadań, prac zleconych przez nauczyciela podczas pracy zdalnej, systematyczne  i punktualne uczestnictwo w lekcjach  online,
  2. kulturę osobistą podczas lekcji online,
  3. ocenę klasyfikacyjną śródroczną.
  1. Przewidywaną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania wychowawca klasy podaje do wiadomości uczniowi i jego rodzicom/ prawnym opiekunom za pośrednictwem
    dziennika elektronicznego na co najmniej 10 dni przed klasyfikacyjnym zebraniem Rady Pedagogicznej.
  2. Warunki i sposób ustalania rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania oraz warunki
    i tryb uzyskania wyższej niż przewidywana roczna ocena klasyfikacyjnej zachowania pozostają takie same jak dotychczas.
  3. W przypadku zgłoszenia uwag dotyczących trybu ustalenia oceny zachowania dyrektor powołuje komisję, która poprzez głosowanie, na podstawie dostępnych informacji ustala ostateczną ocenę zachowania. Spotkanie komisji  odbywa się online.

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 w Warszawie im. J.CH.Andersena
    ul. L. Teligi 3
    02-777 Warszawa
  • (22) 259-41-98

    Godziny pracy sekretariatu:
    poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00

Galeria zdjęć

Mapa