Zarządzenie nr 4-2020/2021 Dyrektora Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 Zarządzenie nr 3-2020/2021 Dyrektora Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 Zarządzenie nr 2-2020/2021 w sprawie wprowadzenia mieszanego trybu nauczania Zasady pracy w Office 365 Zasady bezpieczeństwa w Internecie

szkoła on - line

Zarządzenie nr 4-2020/2021 Dyrektora Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 318

Zarządzenie nr 4-2020/2021 Dyrektora Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 im. J. Ch. Andersena  w Warszawie

w sprawie wprowadzenia mieszanego trybu nauczania

 

Na podstawie:

  1. Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 910 i 1378),
  2. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 roku w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020r., poz. 1389 ze zmianami)
  3. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r., poz. 1386)
  4. Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 października 2020r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r., poz. 1870)
  5. Wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek obowiązujących od 1 września 2020 r. zarządzam co następuje:

 

§ 1.

  1. Od dnia 30 listopada 2020 roku do 22 grudnia 2020 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 w Warszawie ogranicza się stacjonarne funkcjonowanie szkoły.
  2. Zawiesza się  zajęcia stacjonarne w klasach 1-8. W klasach 1 – 8 prowadzone  jest nauczanie zdalne, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
  3. Oddział przedszkolny pracuje w trybie stacjonarnym.

 

 

§ 2.

Zasady organizacji nauczania – w tym zasady dokumentowania pracy, oceniania, udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej - w czasie czasowego, częściowego zawieszenia zajęć stacjonarnych określa załącznik nr 1.

 

§ 3.

Pracownicy administracji i obsługi w trakcie czasowego, częściowego zawieszenia zajęć stacjonarnych w szkole pracują zgodnie z ustalonym i zatwierdzonym przez dyrektora szkoły harmonogramem.

 

§ 4.

Nauczyciele w trakcie czasowego, częściowego zawieszenia zajęć stacjonarnych w szkole pracują zgodnie z ustalonym i zatwierdzonym przez dyrektora szkoły harmonogramem

§ 5.

Zarządzenie wchodzi z dniem 30 listopada 2020 roku.

 

RenataPodolecka

Dyrektor szkoły

 

Załącznik nr 1 do Zarządzenia dyrektora szkoły nr 4-2020/2021 z dnia 30.11.2020r.

 

Zasady organizacji nauczania w czasie czasowego, częściowego zawieszenia zajęć stacjonarnych w szkole

 

  1. Praca szkoły odbywać się będzie w oparciu o dotychczasowy plan lekcji. Dotyczy to wszystkich zajęć prowadzonych w szkole.
  2. Lekcja zdalna powinna trwać 30 - 45min.
  3. Szkoła w realizacji kształcenia na odległość wykorzystuje platformę internetową opartą na zbiorze aplikacji Office– 365 oraz e-dziennik.
  4. Wszyscy nauczyciele zobowiązani są do podjęcia pracy w trybie mieszanym.
  5. W czasie nauczania w trybie mieszanym nauczyciele zobowiązani są do prowadzenia lekcji ze szkoły, w salach wyznaczonych obowiązującym planem lekcji, w oparciu o sprzęt komputerowy znajdujący się w sali lub z domu nauczyciela jeżeli obecność nauczyciela w szkole nie jest konieczna i jego możliwości sprzętowe i łącze z Internetem zapewniają właściwą realizację nauczania.
  6. Dyrektor ustali na każdy tydzień pracy w trybie mieszanym grafik i miejsce pracy nauczycieli, zabezpieczający wszystkie potrzeby wynikające z obowiązku zapewnienia realizacji zadań szkoły.
  7. Kształcenie na odległość będzie polegało na prowadzeniu lekcji online ze wszystkich przedmiotów lub przesyłaniu materiałów do samodzielnej pracy uczniów w domu, z zapewnieniem wsparcia przez nauczycieli.
  8. Nauczyciele przygotowują materiały edukacyjne w oparciu o realizowany dotychczas program, dostosowując je do nauczania zdalnego.
  9. Na przedmiotach takich jak: muzyka, plastyka, technika, edukacja dla bezpieczeństwa, informatyka, wychowanie fizyczne, religia – zadania i ćwiczenia powinny być przekazane przez nauczyciela z właściwą instrukcją do samodzielnego ich wykonania, technikami i materiałami ogólnodostępnymi dla ucznia.
  10. W czasie przewidzianym planem lekcji nauczyciel pozostaje do dyspozycji uczniów i rodziców danej klasy, służy radą, wsparciem i pomocą, również wtedy, gdy uczniowie otrzymali zadania do samodzielnego wykonania.
  11. Podczas lekcji online obowiązuje Zasady Korzystania z Office 365 oraz następujące zasady bezpieczeństwa:
  1. ochrona danych osobowych, w tym wizerunku prowadzących zajęcia i ich uczestników,
  2. w zajęciach mogą uczestniczyć wyłącznie osoby uprawnione tj. nauczyciel i uczniowie z danej klasy lub grupy, dla których zajęcia są przeznaczone,
  3. przebiegu zajęć nie wolno w żadnej formie utrwalać i wykorzystywać/przetwarzać bez wyraźnej zgody lub polecenia prowadzącego je nauczyciela,
  4. na zajęciach wolno wykorzystywać wyłącznie wiarygodne i sprawdzone źródła internetowe,
  5. podczas lekcji zdalnych wskazane jest używanie słuchawek,
  6. uczniowie powinni stosować się do zasad określonych przez nauczyciela (np. praca przy wyłączonych mikrofonach lub włączonych kamerach).
  1. Nauczyciele w czasie trwania nauczania zdalnego są zobowiązani do utrzymywania stałego kontaktu z rodzicami uczniów.
  2. Kontakty nauczycieli z rodzicami powinny odbywać się z wykorzystaniem e- dziennika, maila służbowego, telefonu lub innych przyjętych w zespołach klasowych komunikatorów.

 

  1. Nauczyciele zobowiązani są do prowadzenia dokumentacji na przyjętych w szkole zasadach obowiązujących w czasie nauki stacjonarnej.
  2. Każdy nauczyciel na bieżąco obserwuje i monitoruje aktywność ucznia i jego udział w zajęciach.
  3. Na lekcjach prowadzonych on-line nauczyciel sprawdza obecność uczniów i wpisuje do e-dziennika (obecność symbolem „zd”).
  4. Nauczyciele zobowiązani są do bieżącego monitorowania i oceniania postępów edukacyjnych uczniów zgodnie z WO szkoły (Statut szkoły)
  5. Bieżące oceny uzyskiwane przez uczniów wpisywane są do dziennika elektronicznego.
  6. Nauczyciele na bieżąco informują rodziców o pojawiających się trudnościach w opanowaniu przez ucznia wiedzy i umiejętności, w tym wynikających ze specyfiki nauczania na odległość.
  7. Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie mogą mieć wpływu czynniki związane z ograniczonym dostępem do sprzętu komputerowego i do Internetu.
  8. Jeśli uczeń nie jest w stanie wykonać poleceń nauczyciela w systemie nauczania zdalnego ze względu na ograniczony dostęp do sprzętu komputerowego i do Internetu, nauczyciel powinien umożliwić mu wykonanie tych zadań w trybie stacjonarnym w szkole.
  9. Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie może mieć wpływu poziom jego kompetencji cyfrowych. Nauczyciel ma obowiązek wziąć pod uwagę zróżnicowany poziom umiejętności obsługi narzędzi informatycznych i dostosować poziom trudności wybranego zadania oraz czas jego wykonania do możliwości psychofizycznych ucznia.
  10. Nauczyciele w pracy zdalnej wskazują dokładny czas i ostateczny termin wykonania zadania, określając jednocześnie warunki ewentualnej poprawy, jeśli zadanie nie zostało wykonane w sposób prawidłowy lub zawiera błędy.
  11. W szkole organizuje się zdalne nauczanie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
  12. Specjaliści analizują dotychczasowe programy dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i dostosowują je w taki sposób, aby móc je zrealizować w sposób zdalny.
  13. Podstawą modyfikacji programów powinny stać się możliwości psychofizyczne uczniów do podjęcia nauki zdalnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na zalecenia i dostosowania wynikające z dokumentacji w ramach udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  14. Jeśli uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi lub uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego nie jest w stanie zrealizować programu w sposób zdalny, można - w porozumieniu z rodzicami ucznia – prowadzić z uczniem zajęcia stacjonarne w szkole.
  15. Wszyscy specjaliści dokumentują swoja pracę w dziennikach.
  16. Pedagog szkolny i psycholog są dostępni dla uczniów i rodziców
  17. Pedagog szkolny i psycholog udzielają zdalnej pomocy psychologiczno- pedagogicznej w trakcie trwania sytuacji kryzysowej, w szczególności:
  1. otoczenia opieką uczniów i rodziców, u których stwierdzono nasilenie występowania reakcji stresowych, lękowych w związku z epidemią COVID-19,
  2. inicjowanie i prowadzenie działań interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych,

 

  1. minimalizowanie negatywnych skutków zachowań uczniów pojawiających się w wyniku wdrażania nauczania zdalnego,
  2. wspomagania nauczycieli w diagnozowaniu możliwości psychofizycznych uczniów w kontekście nauczania zdalnego.
  1. Wychowawca klasy pełni rolę koordynatora nauczania zdalnego w stosunku do powierzonych jego opiece uczniów.
  2. Wychowawca oprócz realizacji zadań statutowych ma obowiązek:
  1. ustalenia, czy każdy z jego uczniów posiada w domu dostęp do sprzętu komputerowego i do Internetu. W przypadku braku takiego dostępu wychowawca niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły w celu rozwiązania problemu lub ewentualnego ustalenia alternatywnych form kształcenia,
  2. reagowania na bieżące potrzeby i problemy związane z kształceniem zdalnym, które zgłaszają jego uczniowie lub rodzice,
  3. wskazania warunków, w jakich uczniowie i rodzice mogą korzystać ze zdalnych konsultacji z wychowawcą klasy.
  1. Nauczyciel współorganizujący kształcenie ściśle współpracuje z nauczycielami poszczególnych przedmiotów, bierze udział w lekcjach on-line, dostosowuje materiały edukacyjne, utrzymuje bieżący kontakt z uczniem i jego rodzicami, wspiera ucznia i motywuje do pracy.
  2. Nauczyciele specjaliści, nauczyciele prowadzący zajęcia rewalidacyjne w porozumieniu z rodzicem/opiekunem prawnym ustalają sposób i miejsce realizacji zajęć, dostosowują formy i metody pracy do indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 w Warszawie im. J.CH.Andersena
    ul. L. Teligi 3
    02-777 Warszawa
  • (22) 259-41-98

    Godziny pracy sekretariatu:
    poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00

Galeria zdjęć

Mapa