ROCZNY RAPORT 2017/2018
Ewaluacja wybranych obszarów:
I. Działania szkoły uwrażliwiające uczniów na potrzeby uczniów niepełnosprawnych
W RAMACH SZKOLNEGO PROGRAMU WSPIERANIA UZDOLNIONYCH
„WARS I SAWA”
Opracowanie:
Monika Marchwińska - Różańska
Zespół do ds. Wspierania Uzdolnionych
Szkolny Zespół Psychologiczno – Pedagogiczny
Działania szkoły uwrażliwiające uczniów na potrzeby uczniów niepełnosprawnych
Usprawnienie funkcjonowania szkoły tak, aby uczniowie niepełnosprawni byli pełnymi członkami społeczności szkoły:
PYTANIA KLUCZOWE:
KRYTERIA EWALUACJI:
ŹRÓDŁA INFORMACJI I DOBÓR PRÓBY:
METODY BADAWCZE
WYNIKI EWALUACJI
Nauczyciele wychowawcy oraz nauczyciele wspomagający są zobligowani do prowadzenia w swoich klasach działań mających na celu uwrażliwianie uczniów pełnosprawnych na potrzeby uczniów niepełnosprawnych oraz umożliwienie uczniom z dysfunkcjami pełnego uczestnictwa w życiu klasy i szkoły.
Analiza ilościowa danych i wyników
Na podstawie ankiety skierowanej do wszystkich nauczycieli wychowawców i nauczycieli wspomagających (23 nauczycieli), dotyczącej działań podejmowanych przez szkołę w celu zapewnienia efektywnej integracji uczniów pełno- i niepełnosprawnych oraz oceny tych działań uzyskano następujące informacje:
Do działań podejmowanych przez nauczycieli, które najbardziej wpływają na efektywną integrację uczniów niepełnosprawnych z rówieśnikami zaliczono:
Ankietowani nauczyciele wskazali również działania, które warto nasilić, aby integracja w szkole była pełna i nie kończyła się na współdziałaniu w obrębie oddziałów integracyjnych. Należały do nich m. in.:
Żaden z nauczycieli nie zaproponował działania, które warto by było zainicjować w szkole w celu poprawy integracji uczniów.
Nauczyciele zostali również zapytani o efekty prowadzonych przez nich działań:
Znaczna większość nauczycieli - 74% uważa, uczniowie niepełnosprawni mają dobry kontakt ze swoimi pełnosprawnymi rówieśnikami. 65% nauczycieli ocenia stopień integracji w zespole klasowym na poziomie umiarkowanym (średnim). Wszyscy nauczyciele ocenili samopoczucie w szkole uczniów z dysfunkcjami jako dobre i raczej dobre.
Ocena działań prowadzonych przez szkołę:
W ocenie nauczycieli zarówno rodzice, jaki i uczniowie, podejmowane przez szkołę działania uwrażliwiające na potrzeby uczniów niepełnosprawnych, oceniają dobrze.
Ankietowani nauczyciele podjęli również próbę określenia, co przeszkadza, a co sprzyja integracji w szkole.
Nauczyciele określili, że do czynników najbardziej przeszkadzających w integracji należą: brak wiedzy, funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy oraz lęki rodziców i ich projekcja na dzieci. Za czynniki sprzyjające integracji wskazano: własne pozytywne doświadczenia, wiedzę i pozytywne przykłady płynące z otoczenia.
Ankieta została przeprowadzona wśród rodziców dwóch klas trzecich (integracyjnej i ogólnodostępnej) i dwóch klas czwartych (integracyjnej i ogólnodostępnej). Łącznie rodzice oddali 44 wypełnione ankiety.
Pytania w ankiecie dotyczyły podejmowanych przez szkołę działań w zakresie integracji uczniów niepełnosprawnych i pełnosprawnych.
Pierwsze dwa pytania dotyczyły oceny działań podejmowanych przez szkołę. Wśród działań, które mają największy wpływ na integrację rodzice zaznaczyli (w teście wielokrotnego wyboru):
Rodzice wśród działań najbardziej sprzyjających integracji wymienili:
Jedno z pyta ankiety dotyczyło propozycji rodziców, jakie inne działania na rzecz integracji, niż te już realizowane, powinny zostać wdrożone. Ankietowani rodzice zaproponowali:
Do działań, których w opinii rodziców było za mało należą:
Zgodnie z zasadami dotyczącymi opracowywania ankiet, skrajne odpowiedzi zostały odrzucone.
Ankiety zostały przeprowadzone wśród uczniów czterech oddziałów - dwóch klas trzecich (integracyjnej - 13 osób i ogólnodostępnej - 19 osób) i dwóch klas czwartych (integracyjnej - 13 osób i ogólnodostępnej - 17 osób). W sumie objętych badaniem zostało 62 uczniów (26 uczniów z oddziału integracyjnego i 36 uczniów z oddziału ogólnodostępnego).
Pierwsze trzy pytania ankiety dotyczyły integracji zespołu klasowego. Uzyskane wyniki były bardzo zbliżone we wszystkich oddziałach:
Wyniki uzyskane w tych trzech pytaniach wyraźnie potwierdzają, że uczniowie z wszystkich badanych zespołów klasowych są ze sobą zintegrowani, lubią się i wzajemnie się wspierają.
Kolejne pytania ankiety objęły zagadnienia dotyczące niepełnosprawności:
Analizując przeprowadzone ankiety można jednoznacznie stwierdzić, że miedzy poszczególnymi klasami brak widocznych różnic w odpowiedziach - ankietowani odpowiadali w sposób zbliżony do siebie bez względu na to, czy uczą się w oddziale ogólnodostępnym czy integracyjnym, w klasie trzeciej czy czwartej. Ankietowani uczniowie wiedzą, czym jest niepełnosprawność oraz mają świadomość, że do ich klasy/szkoły uczęszczają osoby z niepełnosprawnościami. Wychowawcy/pedagog szkolny regularnie prowadzą rozmowy z uczniami. Tylko klasa 3e wykazała się potrzebą dodatkowych zajęć dotyczących funkcjonowania osób z niepełnosprawnością i trudnościami rozwojowymi. Uczniowie systematycznie uczestniczą w zajęciach na temat niepełnosprawności i wskazują je, jako pomocne w zrozumieniu zachowania kolegów z klasy/szkoły.
W ramach prowadzonej ewaluacji wewnętrznej przeprowadzono wywiad z psychologiem i pedagogiem szkolnym. Z analizy przeprowadzonego wywiadu wynika:
Zapisy w programie wychowawczo – profilaktycznym zawierają działania uwrażliwiające uczniów na potrzeby uczniów niepełnosprawnych. Szkoła promuje wychowanie w duchu humanizmu, tolerancji, wolności sumienia, sprawiedliwości, szacunku dla odmienności innych ludzi i ich pracy, a także kształtuje właściwą postawę dziecka niepełnosprawnego wobec siebie i innych.
Wśród celów szczegółowych sformułowano m. in. takie założenia:
Zadania zaplanowane do realizacji na rzecz uczniów niepełnosprawnych zapisane zostały również w planach wychowawczych zespołów klasowych. Należą do nich m. in.:
WNIOSKI Z EWALUACJI
REKOMENDACJE