Uczniowie naszej szkoły posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego korzystają z dodatkowych zajęć specjalistycznych, do których obok rewalidacji i terapii integracji sensorycznej należą także zajęcia logopedyczne.
Zajęcia prowadzone są indywidualnie bądź w zespołach dwuosobowych, w zależności od rodzaju i stopnia nasilenia występującego zaburzenia. Zajęcia odbywają się jeden raz w tygodniu. Efektywność stosowanej terapii w dużej mierze zależy od rodzaju zaburzenia, sprawności intelektualnej dziecka, sprawności narządów mowy, a przede wszystkim od współpracy logopedy z rodzicami. Systematyczna praca dziecka w domu znacznie przyspiesza pożądane efekty.
Zakres działania gabinetu logopedycznego:
- diagnoza i terapia logopedyczna dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego;
- kompleksowa opieka logopedyczna nad dziećmi z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego;
- w razie potrzeby logopeda kieruje dziecko na dodatkowe badania specjalistyczne (ortodontyczne, laryngologiczne, foniatryczne, psychologiczne);
- współpraca z pedagogiem, psychologiem, wychowawcami klas;
- aktywizowanie rodziców w pracy z dzieckiem, pedagogizacja rodziców (współpraca między rodzicem, a gabinetem logopedy);
- materiały instruktażowe dla rodziców.
Logopeda na początku pracy z dzieckiem układa indywidualny plan terapii, dostosowany do zakresu zaburzeń, potrzeb i możliwości indywidualnych danego dziecka.
Podczas zajęć logopedycznych usuwane są zakłócenia, zaburzenia komunikacji językowej oraz przezwyciężane są problemy uczniów mających kłopoty z mówieniem, pisaniem i czytaniem.
Do najczęściej spotykanych zaburzeń wymowy u dzieci należą:
- dyslalie, np.: rotacyzm, sygmatyzm, kappacyzm, gammacyzm, mowa bezdźwieczna;
- alalie (brak rozwoju mowy);
- niepłynność mowy;
- opóźnienia rozwoju mowy związane z upośledzeniem umysłowym, cechami autystycznymi dziecka.
W terapii logopedycznej wykorzystywane są różne metody wspomagające rozwój dziecka. Zabawa stanowi ważny element zajęć, podobnie jak humor, który niewątpliwie stwarza właściwy klimat do pracy i uatrakcyjnia żmudne ćwiczenia oraz sprzyja rozwijaniu twórczej inwencji.
Przykładowe metody i techniki stosowane na zajęciach logopedycznych:
- ćwiczenia logopedyczne: oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne, usprawniające motorykę i kinestezję narządów mowy, słuchu fonematycznego oraz autokontroli słuchowej;
- uczulanie miejsc artykulacji;
- pokaz i wyjaśnianie ułożenia narządów artykulacyjnych;
- mechaniczne układanie narządów mowy za pomocą np. szpatułek;
- kontrola wzrokowa;
- kontrola dotykowa i czucia skórnego dłoni;
- mówienie wydłużone.
Wskazówki dotyczące przykładowych ćwiczeń usprawniających narządy mowy znajdą Państwo w odrębnej zakładce pt. "Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny".
Oprócz ćwiczeń wspomagających artykulację i ćwiczeń oddechowych proponowane są ćwiczenia i zabawy stymulujące językowy rozwój dzieci, ułatwiające mówienie, czytanie i pisanie. Dzieci z zaburzeniami autystycznymi uczą się pokonywać trudności w komunikacji interpersonalnej.
Obszary wymagające stymulacji u dzieci z autyzmem to np.:
Opracowanie: Iwona Przybysz