W ramach Szkolnego Programu Wspierania Uzdolnionych stworzyliśmy Kawiarenkę Warsa i Sawy. Są to cykliczne spotkania pod hasłem "podziel się z nami swoją pasją". Zapraszamy rodziców, dziadków i krewnych naszych uczniów do opowiedzenia dzieciom o swojej pasji, podróży, historii czy o swoim zawodzie. To spotkanie pokoleń ma na celu rozwijanie zainteresowań dzieci, poszerzanie horyzontów wiedzy poprzez bezpośrednie spotkanie ze zwykłymi ludźmi o niezwykłych pasjach.
Wszytskie osoby chętne opowiedzieć o czymś ciekawym zapraszamy do kontkatu emailowego zdolni318@wp.wp lub
o zgłoszenie się do wychowawców klas.
Spotkanie w Kawiarence Warsa i Sawy z pisarzem Łukaszem Wierzbickim
W ramach Szkolnego Programu Wspierania Uzdolnionych "Wars i Sawa"
12 lutego 2015 r. przybył do nas znany autor książek dla dzieci i nie
tylko. W spotkaniu wzięły udział klasy: 1 a, 1 c, 2 b, 2 c, 3 a, 3 b. Pisarz przeprowadził połączoną lekcję historii, geografii, języka polskiego i matematyki oraz opowiedział nam o chłopcu, który miał marzenie i je spełnił. Chłopcem tym okazał się sam autor, który zawsze chciał pisać książki i udało mu się kilka napisać. Poznaliśmy trzy jego dzieła: pierwszą książkę napisaną w wieku 7 lat, "Afrykę Kazika" i "Dziadka i niedźwiadka". Oglądaliśmy zdjęcia z dawnych czasów i odległych krajów oraz filmiki prezentujące prawdziwe losy niedźwiedzia Wojtka, który służył w polskiej armii. Spotkanie było bardzo inspirujące, a wszystkich chcących poznać szczegóły i dalsze losy tego sympatycznego zwierzaka, zapraszamy do naszej szkolnej biblioteki, gdzie można wypożyczyć książki naszego gościa.
Pan Tadeusz Świątek w Kawiarence Warsa i Sawy.
Pierwsze spotkanie odbyło sie w piątkowy wieczór (07.11.2014) z Panem Tadeuszem Władysławem Świątkiem - warszawianinem w jedenastym pokoleniu, dziennikarzem, historykiem, varsavianistą, kolekcjonerem, wreszcie autorem około 20 książek takich jak "Śladami mieszkańców Warszawy", "Konstancin - wędrówki śladami ludzi i zabytków", “Mokotów przez wieki”, “Królowa Wisła”, "Rody warszawskie". Pan Tadeusz należy do Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Genealogicznego. Za swoją pracę publicysta odebrał liczne nagrody m.in. Złotą Honorową Odznakę Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Medal Ministerstwa Kultury – Zasłużony Działacz Kultury, The World Medal of Freedom.
Podczas spotkania wysłuchaliśmy z wdziękiem opowiedzianej historii o balach w dawnej Warszawie w okresie karnawału. Podziwialiśmy dopracowaną w szczegółach prezentację oraz misternie wplecione w opowieść pamiątki i zdjęcia rodzinne, np. zdjęcie malowanej farbami olejnymi chusteczki, należącej do babci naszego Gościa.
Większość materiałów pokazanych podczas prezentacji – pocztówki i zdjęcia pochodziła z rodzinnego archiwum Pana Tadeusza, a tylko nieliczne zostały zakupione. Sentymentalna opowieść o życiu warszawskich rodów w XIX wieku budziła wzruszenie i tęsknotę do świata, którego już nie ma.
Dowiedzieliśmy się, że bal mógł mieć charakter kostiumowy, charytatywny oraz specjalny dla debiutantów. Organizowano je najczęściej w czasie karnawału, a w wyższych stanach był to również czas turniejów i polowań oraz bogatych uczt. Każdy bal otwierano polonezem, a wodzirej odpowiedzialny był za zabawy taneczne i konkursy. Obowiązkowym strojem wieczorowym dla mężczyzn był frak lub smoking a dla pań długa suknia balowa. Inne tradycyjne elementy balu to: mazur tańczony przez gości, w tym biały mazur po północy, walc figurowy, karneciki dla pań, w których zapisywano partnerów kolejnych tańców, kotylion. Wiemy już, na czym polegała etykieta dworska, jaka obowiązywała wówczas moda, znamy wydarzenia z życia XIX – wiecznej Warszawy, a wszystko to dzieki niezwykle ciekawie przedstawionej i bogato zilustrowanej przez Autora prezentacji. Serdecznie dziękujemy za urocze i sentymentalne spotkanie w naszej szkolnej kawiarence – uczniowie, rodzice i nauczyciele.
Neli w Kawiarence Warsa i Sawy
W Kawiarence odbyło sie niezwykłe spotkanie z Neli - małą reporterką. Dziewczynka opowiedziała dzieciom o swoich podróżach po świecie oraz przygodach w Tanzanii, na Zanzibarze, Filipinach, w Tajlandii, Kambodży, Peru, Chile, Etiopii i Kenii. Nela pokazała filmy, zdjęcia i pamiątki ze swoich wypraw. Najwięcej emocji wśród słuchaczy wywołały różowe delfiny... Z zainteresowaniem słuchaliśmy wszystkich opowieści, udało nam się odgadnąć kilka zadanych przez nią mini zagadek.
WARSZTATY ARTYSTYCZNE „ZIELONE ANIOŁY” W RAMACH PROJEKTU „WARS I SAWA”
dr MARIUSZ SAMORAJ – UNIWERSYTET WARSZAWSKI
Jak wiele radości i dobrej pogody przyniosły nam dziś (5-05-2015) bieszczadzkie anioły, wiedzą uczniowie, którzy mieli szczęście „osobiście” się z nimi spotkać. W pajęczynie życzliwości, którą misternie utkały dzieci naszej szkoły, w ramach projektu Warsa i Sawy, fruwały nie tylko te z piosenki - zielone, były też nasze - różnokolorowe, te z marzeniami o szczęściu, zdrowiu bliskich, i te z marzeniami by świat stał się lepszy. Przy dźwiękach gitary, jak dotknięci skrzydłem naszego anioła...nuciliśmy z Panem dr Mariuszem Samorajem słowa piosenek, które na długo pozostaną z nami, w naszych sercach....
Zbudowaliśmy nową przestrzeń, której nikt nie zamierzał opuszczać, a koniec zajęć dzieci powitały ogromnym smutkiem, bo przecież jeszcze tyle można było zrobić - coś naprawić, komuś pomóc, a może przeprosić....
Propozycja warsztatów, związanych z różnorodnością działań wokół jednego tematu - empatii, była o tyle wyjątkowa, że dzieci nie tylko fantastycznie się bawiły w teatr, poszukując właściwych słów. W plątaninie kolorowej włóczki, symbolizującej pajęczynę naszych emocji i uczuć, najważniejsza była współpraca i wzajemna pomoc, a tego nikomu nie zabrakło...
Dziękujemy Panu dr Mariuszowi Samorajowi oraz Panu Jackowi Ojda z Galerii Działań na Ursynowie za to niezwykłe spotkanie z aniołami...
Sylwia Grabczan, Bożenna Szakacz-Markiewicz