Elementy treningu uważności na zajęciach integracji sensorycznej Origami - sztuka składania papieru cz. 5 Origami - sztuka składania papieru cz. 4 Origami - sztuka składania papieru cz. 3 Origami - sztuka składania papieru cz. 2 Origami - sztuka składania papieru "Elementy terapii ręki na zajęciach integracji sensorycznej" „Zaprogramuj zdrowie” Bystra logika smyka Kto to zmalował PRAWO DO SZCZĘŚCIA I SWOJEGO MIEJSCA W SPOŁECZEŃSTWIE Mały patriota „Pociągiem do Krainy Wiedzy” „ Zielona kraina w literaturze dla dzieci" „Zawody i pasje moich rodziców” „Łowcy historii. Spotkania z ciekawymi ludźmi”

PRAWO DO SZCZĘŚCIA I SWOJEGO MIEJSCA W SPOŁECZEŃSTWIE

PRAWO DO SZCZĘŚCIA

I SWOJEGO MIEJSCA

W SPOŁECZEŃSTWIE

Innowacja pedagogiczna dla uczniów kl. Ia

w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Ch. Andersena       nr 318 w Warszawie

na rok szkolny 2021/2022

Rodzaj innowacji: programowo-metodyczno-organizacyjna

Termin realizacji: 1 września2021r. – 24 czerwca 2022r.

Autorzy: mgr Patrycja Przygodzka, mgr Anna Maciejczyk

Warszawa 2021

Innowacja swoim działaniem obejmuje zespół klasowy, w którym uczą się dzieci
w normie intelektualnej i dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi.
Z niepełnosprawnością łączą się najbardziej negatywne czynniki utrudniające funkcjonowanie i zdobycie popularności w klasie. Szczególnie niekorzystny wpływ mają tu niepowodzenia w nauce, nadpobudliwość emocjonalna, czy zahamowania psycho-ruchowe. Nieodzowne więc jest stwarzanie sytuacji aktywizujących i integrujących społecznie ucznióworaz uczeniu poprawnej komunikacji w naturalnych sytuacjach zabawowych, ruchowych i społecznych.

Cele innowacji

Cele główne:

- współdziałanie uczniów pełno-i niepełnosprawnych intelektualnie w realizacji wspólnych celów, przyjęcie wspólnych wartości i tworzenie więzi emocjonalnych przez identyfikację

Cele szczegółowe:

- uczenie się poprawnej komunikacji,

-uczenie się wzajemnej tolerancji, wrażliwości, otwartości i poszanowania praw innych,

-  integrowanie dzieci niepełnosprawnych i zdrowych w naturalnym środowisku rówieśniczym,

- usprawnianie i zharmonizowanie współdziałania motoryki i psychiki,

- rozwijanie przez ruch świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego,

- rozwijanie przez ruch świadomości przestrzeni i działania w niej,

- rozwijanie przez ruch dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu.

Oczekiwane efekty

Prezentowana innowacja ma na celu podniesienie jakości pracy szkoły, uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej oraz budowanie pozytywnego wizerunku szkoły wśród dzieci i rodziców, jako placówki dbającej o twórczy rozwój swoich wychowanków w atmosferze szacunku i akceptacji.

Uczeń:

- potrafi poprawnie komunikować się z innymi,

-przejawia zachowania wzajemnej tolerancji, wrażliwości, otwartości i poszanowania praw innych,

- zna własne ciało i przestrzeń, która go otacza, spotyka w niej innego człowieka, uczy się współpracować, zdobywa zaufanie do siebie i innych, a czując się bezpieczne może stać się twórcze.

Sposób realizacji

Metody pracy:

- podające

- problemowe

- eksponujące

- praktyczne

Formy pracy:

- indywidualna

- zbiorowa

Zakres treści

1.Zabawy na dobry początek.

2.Zabawy pomagające ustalić kolejność.

3.Zabawy pomagające utworzyć drużyny.

4.Wyliczanki „Na kogo wypadnie”.

5.Zaczynamy od zera.

6.Twoje imię coś mi mówi.

7.Poznajemy się coraz lepiej.

8.Usuwamy bariery- pokonujemy nieśmiałość.

9.Usuwamy bariery-kontakt fizyczny.

10.Imprezy klasowe.

11.Gry i zabawy fantowe.

12.Gry i zabawy taneczne.

13.Wycieczki.

14.Zabawy na łonie natury- odkrywamy otoczenie, zabawy na orientację.

15.Gry na placu zabaw.

16.Gry z wykorzystaniem ekspresji werbalnej i mowy ciała.

17.Zabawy ułatwiające zapamiętywanie.

18.Zabawy muzyczne.

19.Zabawy matematyczne.

20.Czytanie dzieciom literatury o tematyce niepełnosprawności, integracji społecznej.

Treści innowacji nie będą wykraczać poza podstawę programową.

Harmonogram działań:

Treści programu będą realizowane w klasie 1apodczas edukacji społecznej i zajęć sportowych zgodnie z zaplanowanym harmonogramem podczas zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2021/2022.

Środki, materiały:

Piłki, słupki, ringo, szarfy, woreczki, kartki, długopis, kredki, nożyczki, farby itp.

Ewaluacja:

Dla ewaluacji najistotniejsze będzie monitorowanie i obserwowanie zachowań uczniów, przy świadomości, że sferę emocjonalną trudno poddać kryterialnemu mierzeniu. Będzie można jednak obserwować postępy dzieci w zachowaniu.

Pod koniec roku szkolnego zostanie przeprowadzona rozmowa lub ankieta (aneks) wśród uczestników innowacji. Pozwoli ona ocenić dotychczasową pracę na zajęciach, jak również wyciągnąć wnioski na przyszłość w celu ewentualnej modyfikacji programu.

Po zakończeniu innowacji i podsumowaniu wniosków z wynikami zostaną zapoznani: dyrektor szkoły i rada pedagogiczna.

Aneks

Ankieta

Drogi uczniu, prosimy Cię o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących zajęćPRAWO DO SZCZĘŚCIA I SWOJEGO MIEJSCA W SPOŁECZEŃSTWIE.

Pomoże nam to w przyszłości uatrakcyjnić pracę na zajęciach.

Podkreśl prawidłową odpowiedź.

1. Chętnie brałam/em udział w zajęciach.

bardzo chętnie           chętnie          niechętnie

2. Zajęcia były interesujące.

tak         nie         nie wiem

3. Udział w zajęciach miał pozytywny wpływ na moje sukcesy szkolne.

tak            nie         nie wiem

4. Atmosfera na zajęciach była bardzo dobra.

tak          nie       nie wiem

Odpowiedz na pytanie:

Czego nauczyłeś/aś się na zajęciach ? ...........................................................................................................................................

Podkreśl właściwą odpowiedź:

Czy chcesz w przyszłym roku brać udział w zajęciach PRAWO DO SZCZĘŚCIA I SWOJEGO MIEJSCA W SPOŁECZEŃSTWIE ?

tak                     nie                 nie wiem

Dziękujemy za wypełnienie ankiety