„Czym jest integracja?”
Szkoła to przyjazne miejsce, gdzie dzieci oprócz wiadomości i umiejętności otrzymują opiekę oraz wspierające środowisko wychowawcze, przygotowujące
do samodzielnego, czynnego życia. Uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych zapewnił to integracyjny system kształcenia i wychowania.
Założenia organizacyjne klasy integracyjnej:
Organizacja pracy w oddziale integracyjnym
Oddziały integracyjne zapewniają:
uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych:
uczniom pełnosprawnym:
Obowiązki nauczyciela przedmiotu:
Obowiązki nauczyciela wspomagającego:
Nauczyciel przedmiotu i nauczyciel wspomagający współpracują podczas:
Zajęcia dodatkowe
W oddziale integracyjnym zajęcia dodatkowe są prowadzone przez:
Nauka w klasie integracyjnej przynosi wiele korzyści dzieciom z niepełnosprawnościami. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na ich rozwój emocjonalny i społeczny. Przebywając ze sprawnymi rówieśnikami uczą się funkcjonowania w społeczeństwie, w którym przyjdzie im żyć po skończeniu szkoły, nawiązują kontakty, przyjaźnie, rywalizują, wspólnie spędzają czas. Uświadamiają sobie, że mimo posiadanej dysfunkcji nie są gorsi od innych. Czują się dowartościowani, gdy odkrywają w sobie talenty, a to z kolei daje dużo satysfakcji, wzmacnia wiarę we własne możliwości i mobilizuje do dalszej wytrwałej pracy.
Również dzieci pełnosprawne czerpią korzyści z nauki w klasie integracyjnej. Przede wszystkim przebywając na co dzień z osobami posiadającymi konkretne niesprawności, dziecko poznaje je, uczy się tolerancji i szacunku dla innych osób, bez względu na ich wygląd lub możliwości fizyczne; opiekuńczości, empatii, sposobów pomocy, tego, że wszyscy mają takie same prawa. Kontakt z osobami z niepełnosprawnościami sprawia, że dzieci stają się bardziej otwarte na innych ludzi, wyrozumiałe, cierpliwe, a obserwując ich codzienne zmagania uczą się pokory i wytrwałości w pokonywaniu własnych życiowych przeszkód. Ponadto spotkanie z osobą niewidomą lub z upośledzeniem umysłowym na ulicy nie budzi w nich obawy czy litości, ponieważ wiedzą, jak się zachować lub pomóc, jeżeli jest taka potrzeba.
Opracowanie: Monika Marchwińska-Różańska