3 grudnia Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983 – 1992). Dzień miał za zadanie zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych i oraz wskazać na potrzebę integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Różne oblicza niepełnosprawności:

1. obniżona sprawność sensoryczna, czyli zaburzenie zmysłu wzroku i słuchu,

2. obniżona sprawność intelektualna, czyli deficyt umiejętności,

3. obniżona sprawność funkcjonowania społecznego,

4. obniżona sprawność komunikowania się, czyli utrudniony kontakt werbalny (słowny),

5. obniżona sprawność ruchowa, stwierdzana u osób z wrodzonymi lub nabytymi dysfunkcjami narządu ruchu spowodowanymi uszkodzeniem lub schorzeniami narządów wewnętrznych,

6. obniżona sprawność psychofizyczna spowodowana chorobami somatycznymi.

 

Czego potrzebują osoby z niepełnosprawnościami?

  1. Respektowania swoich przywilejów - Nigdy nie parkuj w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych i nie bądź obojętny, kiedy widzisz, że ktoś to robi. Szanujmy siebie nawzajem i respektujmy swoje przywileje.
  2. Możliwości odnoszenia sukcesów, realizacji swoich pasji, uprawiania sportu.
  3. Pomocy, jeśli takowej potrzebują. Osoby niepełnosprawne nie potrzebują litości czy współczucia, ale potrzebują normalnego ludzkiego traktowania. Jeśli widzisz, że osoba niepełnosprawna potrzebuje pomocy, pomóż, ale zrób to taktownie i delikatnie, tak jakbyś pomagał sąsiadce z zakupami.
  4. Miłości - Każdy z nas ma prawo do miłości i potrzebuje jej w swoim życiu. Osoby niepełnosprawne również chcą kochać i być kochane, dlatego nie traktujmy ich, jakby nie były do tego zdolne. Miłość jest dla nich tak samo ważna, jak dla wszystkich pozostałych.
  5. Pełnego uczestnictwa w życiu społecznym -Osoby niepełnosprawne chcą być taką samą i pełnoprawną częścią społeczeństwa, dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby im to umożliwić. Nie ma takich barier, których nie można pokonać. Wszystko zależy od naszego podejścia, otwartości, akceptacji i tolerancji.

 

Osoby z niepełnosprawnościami, a COVID-19

„Poszanowanie praw, reprezentacji i przywództwa osób z niepełnosprawnościami sprawi, że nasza wspólna przyszłość będzie lepsza. Potrzebujemy zaangażowania każdego, w tym również osób z niepełnosprawnościami, do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju. Na całym świecie osoby z niepełnosprawnościami i reprezentujące je organizacje podejmują działania zgodne z hasłem „Nic o nas bez nas”.

COVID-19 obnażył uporczywe bariery i nierówności, z którymi boryka się 1 miliard osób z niepełnosprawnościami na całym świecie. To one zostały najbardziej dotknięte pandemią. 
Nasza odpowiedź na pandemię oraz odbudowa po niej musi uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami, a działania być kierowane przez nie same. Powinnyśmy budować partnerstwa, rozwiązywać problemy niesprawiedliwości i dyskryminacji, zwiększać dostęp do technologii i wzmacniać instytucje, aby tworzyć bardziej inkluzywny, dostępny i zrównoważony świat po COVID-19.

Wzywam wszystkie kraje do pełnego wdrożenia Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych, zwiększenia dostępności, a także likwidowania barier prawnych, społecznych, gospodarczych i innych przy aktywnym udziale osób z niepełnosprawnościami i reprezentujących ich organizacji.

 Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami zobowiązujemy się do stworzenia zrównoważonej i sprawiedliwej przyszłości dla każdego i bez wykluczania nikogo.”[1]

Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ

3 grudnia 2021

 

Opracowanie: Paulina Mazurek-Łyp

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 w Warszawie im. J.CH.Andersena
    ul. L. Teligi 3
    02-777 Warszawa
  • (22) 259-41-98

    Godziny pracy sekretariatu:
    poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00

Galeria zdjęć

Mapa