Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983 – 1992). Dzień miał za zadanie zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych i oraz wskazać na potrzebę integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.
Różne oblicza niepełnosprawności:
1. obniżona sprawność sensoryczna, czyli zaburzenie zmysłu wzroku i słuchu,
2. obniżona sprawność intelektualna, czyli deficyt umiejętności,
3. obniżona sprawność funkcjonowania społecznego,
4. obniżona sprawność komunikowania się, czyli utrudniony kontakt werbalny (słowny),
5. obniżona sprawność ruchowa, stwierdzana u osób z wrodzonymi lub nabytymi dysfunkcjami narządu ruchu spowodowanymi uszkodzeniem lub schorzeniami narządów wewnętrznych,
6. obniżona sprawność psychofizyczna spowodowana chorobami somatycznymi.
Czego potrzebują osoby z niepełnosprawnościami?
Osoby z niepełnosprawnościami, a COVID-19
„Poszanowanie praw, reprezentacji i przywództwa osób z niepełnosprawnościami sprawi, że nasza wspólna przyszłość będzie lepsza. Potrzebujemy zaangażowania każdego, w tym również osób z niepełnosprawnościami, do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju. Na całym świecie osoby z niepełnosprawnościami i reprezentujące je organizacje podejmują działania zgodne z hasłem „Nic o nas bez nas”.
COVID-19 obnażył uporczywe bariery i nierówności, z którymi boryka się 1 miliard osób z niepełnosprawnościami na całym świecie. To one zostały najbardziej dotknięte pandemią.
Nasza odpowiedź na pandemię oraz odbudowa po niej musi uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami, a działania być kierowane przez nie same. Powinnyśmy budować partnerstwa, rozwiązywać problemy niesprawiedliwości i dyskryminacji, zwiększać dostęp do technologii i wzmacniać instytucje, aby tworzyć bardziej inkluzywny, dostępny i zrównoważony świat po COVID-19.
Wzywam wszystkie kraje do pełnego wdrożenia Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych, zwiększenia dostępności, a także likwidowania barier prawnych, społecznych, gospodarczych i innych przy aktywnym udziale osób z niepełnosprawnościami i reprezentujących ich organizacji.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami zobowiązujemy się do stworzenia zrównoważonej i sprawiedliwej przyszłości dla każdego i bez wykluczania nikogo.”[1]
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
3 grudnia 2021
Opracowanie: Paulina Mazurek-Łyp