Sprawozdanie z modyfikacji koncepcji "Patriotyzm to sukces"

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI  MODYFIKACJI KONCEPCJI

PROJEKT - “PATRIOTYZM TO SUKCES”

W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 318  IM. J.CH. ANDERSENA W WARSZAWIE

Podczas spotkań zespołów nauczycieli klas I-III i IV – VI w ostatnim tygodniu sierpnia oraz podczas sierpniowej Rady Pedagogicznej dokonano modyfikacji koncepcji pracy szkoły i ustalono priorytety na rok szkolny 2014/2015 - kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, promocja kulturalnego zachowania.

W zespołach nauczycieli klas I-III i IV-VI wypracowano projekt na rok szkolny 2013/2014 "PATRIOTYZM – TO SUKCES", ukierunkowany na kształtowanie postaw pozytywnego patriotyzmu oraz promocję kulturalnego zachowania. Główne zadania pracy szkoły w ramach projektu to: zapoznanie uczniów z symbolami i instytucjami, mającymi istotne znaczenie   dla funkcjonowania państwa polskiego, organizacja różnorodnych wydarzeń (spotkania, uroczystości, inscenizacje, koncerty, wystawy, konkursy, wycieczki, lekcje muzealne, spotkania z ciekawymi osobami w szkolnej kawiarence), przygotowanie uczniów do świadomego, aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Rodzice zostali zapoznani z Koncepcją pracy szkoły 11 września 2013r. podczas pierwszego zebrania z wychowawcami. W ramach projektu zaproponowano tematykę godzin wychowawczych   oraz treści do realizacji podczas przedmiotów: język polski, historia, przyroda, plastyka, muzyka.

Koncepcja pracy szkoły najczęściej podlegała modyfikacji w związku z pojawiającymi się sugestiami rodziców, uczniów i nauczycieli. Dotyczyły zmian w terminach wycieczek, wyjść oraz imprez (dyskoteki, bale, spotkania klasowe). Rodzice i uczniowie zgłaszali swoje preferencje dotyczące tematyki godzin wychowawczych oraz propozycji do realizacji projektu ”Patriotyzm to sukces” (spotkania z ciekawymi osobami – kawiarenka, wycieczki, lekcje muzealne).

W trakcie zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych nauczyciele kształtowali i promowali: postawy pozytywnego patriotyzmu, szacunek do symboli narodowych, godne zachowanie w czasie uroczystości, zachowania prospołeczne, proekologiczne, szacunek dla dobra wspólnego, kreatywne uczestnictwo w życiu społeczności szkolnej, lokalnej, państwowej.

Zgodnie z zalożeniami zrealizowano:

1. Rozmowy, dyskusje i debaty klasowe oraz szkolne:
  • Po co nam wychowanie patriotyczne?
  • Czy znam dokumenty szkolne?
  • Szkolny samorząd uczniowski – wybory, debata
  • Polskie symbole narodowe, Historia  zapisana w hymnie
  • Utwory literackie, obrazy o tematyce historyczno-patriotycznej
  • Symbole UE
  • Święta państwowe i narodowe
  • Czym dla nas dzisiaj jest wolność?
  • Moja gmina - moja „mała ojczyzna”
  • Komu potrzebne są reguły i normy?
  • Mam obowiązek
  • Czym jest patriotyzm?
  • Prawa człowieka a moje prawa dziecka
  • Co dobrego zrobiłam/em dla życia naszej szkoły?  -  rozmowa podsumowująca projekt
  1. Apele okolicznościowe,  przedstawienia, koncerty:
  • Przygotowanie i uroczyste obchody 30-lecia Szkoły Podstawowej nr 318
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
  • Tradycje świąt Bożego Narodzenia – jasełka w wykonaniu uczniów klas czwartych
  • Rola konstytucji w państwie -  Święto Konstytucji 3 Maja - "Witaj maj ..." -  przedstawienie w wykonaniu uczniów klas szóstych
  • Przedstawienie -  „Mały Polak”
  • Sylwetki wielkich Polaków: Jan Paweł II
  • Koncert kolędowy
  1. Konkursy
  • Dzielnicowy konkurs fotograficzny -   „Warszawskie miejsca Pamięci”.
  • Wewnątrzszkolny konkurs plastyczny - "Najpiękniejsza kartka świąteczna"
  • Wewnątrzszkolny konkurs plastyczny – “Ozdoba na choinkę”
  • Festiwal Pieśni Powstańca Warszawskiego na Ursynowie
  • Konkurs informatyczny „Europejska podróż
  • Dzielnicowy Fotograficzny Konkurs Informatyczny „Wirtualna podróż po Warszawie – zadziwiające, zachwycające i zabawne oblicze stolicy w dziecięcej fotografii”
  • XI Wojewódzki konkurs recytatorski polskiej poezji patriotycznej "Witaj majowa jutrzenko"
  1. Wystawy:
  • „Warszawskie miejsca Pamięci”
  • "Patroni ulic Ursynowa"
  • "Lokalne miejsca pamięci narodowej: Sylwetki Wielkich Polaków"
  • Gazetka w 200. rocznice urodzin Oskara Kolberga (1814-1890)  - wybitnego polskiego etnografa, zajęcia dotyczące folkloru polskiego.
  1. Projekty:
  • "Patroni ulic Ursynowa"
  • „Jestem małym Europejczykiem” – zajęcia edukacyjne poszerzające wiedzę o krajach Unii Europejskiej; kształtowanie postaw szacunku i tolerancji wobec innych kultur oraz wdrażanie do nauki języków obcych w programie dwa testy wiedzy o UE oraz liczne mniejsze konkursy
  •  „Zostań Mistrzem” projekt oparty na systemie gier motywacyjnych.
  • Świetlica: różnorodne działania proekologiczne, promocja zdrowego stylu życia, kultura osobista w życiu szkolnym
  1. Kawiarenka:
  • Spotkanie z dziadkiem Natalki – uczestnikiem Powstania Warszawskiego
  1. Wycieczki:
  • "Pomniki przy Trakcie Królewskim"  - Zamek Królewski - Rozdroże
  • "Pomniki przy Trakcie Królewskim"  - Rozdroże – Łazienki Królewskie
  • Muzeum Historii Żydów Polskich
  • Muzeum Powstania Warszawskiego
  • Zamek Królewski
  • Filharmonia Narodowa
  • Muzeum Etnograficzne
  • Łazienki Królewskie 2014 - Święto Kawalerii 2014 – Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. J.Kozietulskiego
  • Pałac w Wilanowie - „Klasyczny patriotyzm”
  • Kino: "Powstanie Warszawskie"
  • Zielona Szkoła
  • Galeria Działań  - współpraca z udziałem artystów, wystawy

Podsumowaniem projektu realizowanego w ramach koncepcji pracy szkoły była debata, przygotowana przez Samorząd Uczniowski na forum szkoły na temat „Czym jest dla nas współczesny patriotyzm”?

Na zakończenie uczniowie kończyli zdania: JESTEM PATRIOTĄ BO….

Wszyscy uczniowie byli zaangażowani w przygotowanie debaty i aktywni podczas debaty.